800 10 66 10
8:00–17:00 | Po–Pá

Ochrana před sluncem: Dá se předcházet rakovině kůže?

04. června 2023Životní pojištění6 minut čtení

Místo letního opálení si z dovolené snadno přivezete pořádné spáleniny. Není to ale žádná sezónní záležitost! Spálit se můžete v průběhu celého roku, u moře i na horách. Následky spálení se přitom mohou objevit až po letech. Jak jim předcházet?

230517_zena_rakovina-kuze_plaz_krem_shutterstock_1368652109

Ochrana před sluncem: Jak se opálit a nespálit

Jak se opálit a nespálit by měla být první úvaha ještě předtím, než popadnete ručník a vyrazíte na lehátko. Jakmile začne pokožka červenat a cítíte, že se pálí, už je na prevenci pozdě a můžete jen mírnit následky.

Jak se opálit a nespálit se od hlavy až k patě:

 • Používejte širokospektrální opalovací krém, který chrání před UVA i UVB paprsky. Při nanášení opalovacím krémem nešetřete.

 • Volte správný ochranný faktor (OF). Čím světlejší pleť máte, tím vyšší ochranu potřebujete. Roli hraje i počasí a lokalita – tedy místa s ostrým sluncem. V létě a v tropických destinacích volte OF 50+. V zimě v ČR volte alespoň OF 15, na obličeji ideálně OF 30*. 

 • Při delším pobytu na slunci obnovujte ochrannou vrstvu opalovacího krému každé 2 hodiny, stejně jako po koupání.

 • Opalovací krémy vám neposkytnou 100% ochranu před sluncem. Zvyšte ji použitím vhodných doplňků a oblečení, jako je klobouk či sluneční brýle.

 • Nepoužívejte prošlé krémy na opalování.

 • Omezte pobyt na slunci a v době, kdy je slunce nejintenzivnější (většinou po poledni) vyhledejte stín. Ale pozor – i ve stínu se můžete spálit, také tady na vás může dopadat UV záření. Proto nezapomínejte na krém s vhodným OF.
S vyšším ochranným faktorem se sice budete opalovat pomaleji, ale zato vám opálení déle vydrží. Pokud se přece spálíte, nevystavujte pokožku zbytečně slunci a zvyšte její ochranu například vhodným oblečením.
 

Spálit se můžete i v soláriu. I tam jste vystaveni škodlivému záření, jehož vlivem dochází k opálení, proto se nezapomeňte chránit a myslete i na výživu pokožky po návštěvě solária.


*Co jste o opalovacím krému možná nevěděli

Ochranný faktor (zkráceně OF, anglicky SPF) určuje, jak moc vás daný opalovací krém ochrání před slunečním zářením – tedy jaké množství ultrafialového záření přes něj pronikne do kůže. Jeho výše udává, jak dlouho pleť vydrží na slunci, aniž by se spálila. 

V praxi OF 10 propustí 1/10 ultrafialového záření, u OF 30 je to 1/30. OF 30 odfiltruje na 97 % škodlivého UV záření, OF 50 dokonce na 98 %. Proto se může zdát, že rozdíl mezi třicítkou a padesátkou už není tak velký. Jak moc tedy záleží na tom, který faktor použijeme? 

Při výběru berte v potaz výše zmíněné roční období a lokalitu (např. na horách je sluneční záření intenzivnější než v nížinách), ale i plánovanou délku pobytu na slunci. Pro celé odpoledne na pláži mazejte OF 50, ve městě si vystačíte s OF 30.

V neposlední řadě hraje roli i fototyp vaší pokožky. Platí, že čím tmavší máte pleť, tím déle vydržíte na slunci, aniž byste se spálili. Blondýna se světlou pletí vydrží bez ochrany 15 minut, malé dítě pouze 5.

Velmi záleží i na použitém množství. Pravděpodobně je větší, než si myslíte. Většina lidí opalovacího krému používá málo. Pro vaši představu, průměrná žena by na celé tělo měla při jednom namazání spotřebovat 36 g krému, což jsou zhruba 2 polévkové lžíce opalovacího krému. Na celý obličej by vám mělo stačit množství na dva prsty (cca ½ čajové lžičky).
 

Je známo, že sluneční záření je zdrojem vitamínu D. Jak dlouho byste se měli slunit, abyste získali svou denní dávku, záleží na řadě faktorů – např. na barvě vaší pleti (čím je tmavší, tím déle času budete potřebovat), kolik kůže vystavujete slunci nebo jestli jste namazaní opalovacím krémem. Obecně by vám mělo stačit 10-30 minut. Nedostatek vitamínu D může mít negativní dopady na zdraví (osteoporóza, deprese, rakovina). Problémem ale může být i přesný opak. Přílišné množství vitamínu D se může projevit žaludečními problémy, zácpou či halucinacemi a ve výsledku vést k oslabení kostí a poškození ledvin a srdce.


Jak vybrat opalovací krém k moři nebo k rybníku

Některé opalovací krémy obsahují škodlivé látky pro vodní ekosystém, ve kterém se nacházíte. Už po dvaceti minutách, po které se koupete ve vodě, se část z nich uvolní, rozpustí do vody a ve výsledku mají negativní dopad na korálové útesy, mořské řasy, ryby a další vodní živočichy

Proto jsou některé látky a opalovací krémy v určitých zemích zakázány – například na Havajských ostrovech platí zákaz opalovacích krémů, které jako UV filtr využívají oxybenzon.

Pro koupání v moři, jezeru, lomu či jiném vodním toku:

 1. Používejte opalovací krémy s minerálními filtry.

 2. Vyhněte se opalovacím krémům, které obsahují škodlivé látky jako oxybenzon, oktokrylen nebo směsi parabenů.

 3. Před koupáním nechte opalovací krém pořádně zaschnout – do vody se ho pak uvolní menší množství.

 4. Zjistěte, jaké opalovací krémy jsou v dané oblasti povoleny či zakázány.

 

​Opálení jako přirozená obrana před sluncem

Opálená kůže není jen symbolem skvěle strávené dovolené. Opálení je součástí přirozené obrany našeho těla, které se vypořádává s dopady škodlivého slunečního záření. 

Když se pohybujete venku na slunci, působí na vaši kůži hned několik druhů záření. Pocit tepla ze slunečních paprsků pociťujete díky infračervenému záření. Za opálení a potenciální spálení vaší pleti je pak zodpovědné ultrafialové (UV) záření, resp. paprsky UVB.

Když UV paprsky dopadnou na pokožku, pohltí je kožní pigment melanin. Ochraňuje tak kožní buňky před poškozením. Čím více slunečnímu záření svou kůži vystavujete, tím více melaninu tělo produkuje (a pokožka tmavne). Ve chvíli, kdy je slunečního záření tolik, že ho melanin nedokáže pohltit, poškozuje DNA kožních buněk a dochází ke spálení kůže.

Existují názory, že pokud kůži postupně a pravidelně opalujete, zvýšené množství melaninu pokožce pomáhá lépe se vypořádat se sluncem a méně snadno se spálí (díky „základu“ před dovolenou si tak přivezete lepší opálení). Skutečně zdravé opalování ale neexistuje (ani v soláriu), proto ani při postupném navykání pokožky na slunce nezapomínejte na dostatečný OF.

Spálený muž se maže krémemKůže si spálení pamatuje. Spíš než abyste hasili následky, snažte se spálení kůže od slunce předcházet.

UVA vs. UVB paprsky

U UV záření rozlišujeme 2 základní typy paprsků. 

UVA paprsky na „první dobrou“ nepocítíte – nevyvolávají bolest. Pronikají ale hluboko do kůže a ovlivňují buňky v jejích hlubších vrstvách – například kolagenová a elastinová vlákna, která jsou zodpovědná za pevnost a pružnost pokožky. Způsobují tak dlouhodobá poškození, jejichž výsledkem mohou být:

 • vrásky, vadnutí a (předčasné) stárnutí pleti,

 • sluneční alergie (po pobytu na slunci pocítíte začervenání, svědění apod.),

 • pigmentové skvrny a další projevy poruchy pigmentace pleti,

 • rozvoj rakoviny kůže.
UVB paprsky jsou zodpovědné za opálení a spálení kůže. I tento typ záření přispívá k projevům sluneční alergie či rakoviny kůže. Při ochraně kůže před sluncem je třeba volit přípravky, které pomáhají k ochraně kůže před oběma typy slunečních paprsků.

Rakovina kůže – důsledek nerozumného opalování?

Případů rakoviny kůže přibývá. V USA se do 70. roku života s rakovinou kůže setká 1 z 5 lidí a každou hodinu umírají alespoň 2 lidé na následky rakoviny kůže. Melanom (kožní nádor) patří mezi nejčastější zhoubná onemocnění i v České republice. Nádory kůže ročně onemocní 30 000 osob.

Za vznikem rakoviny kůže může stát řada věcí, nicméně až za 80 % kožních nádorů může škodlivé UV záření. Náchylnější jsou přitom lidé, kteří se opakovaně pálí na slunci. Spáleniny samy o sobě rakovinu nepůsobí, kůže si je ale moc dobře pamatuje. Zatímco mnoho let nemusí dojít k žádným projevům, škody se kupí a kožní buňky poškozuje UV záření. Ve chvíli, kdy dojde k vyčerpání imunitního systému pokožky, který se snaží poškozené buňky opravovat či eliminovat, dojde ke vzniku kožního nádoru.

Jak se pozná rakovina kůže

Rakovina kůže může mít mnoho podob, mezi nejčastější příznaky patří různé změny na kůži. Nejohroženějšími částmi těla jsou místa, která pravidelně vystavujeme slunci: záda, ramena, nohy, hrudník. Pokud máte jakékoli podezření, kontaktujte svého lékaře. 

Rakovinu kůže vám pomohou poznat následující případy:

 • Znaménko mění svou barvu. Normální znaménka mají 1 barevný odstín.

 • Znaménko mění velikost nebo je asymetrické.

 • Po 35. roce věku se vám objevilo nové pigmentové znaménko.

 • Pozorujete změny na kůži, jako začervenání, výrůstky, ztvrdnutí, svědění apod.

Nepodceňujte prevenci. Většina případů rakoviny kůže je léčitelná, pokud jsou odhaleny včas. Choďte na preventivní kontrolu znamínek či pih. Pokud jste na pochybách, obraťte se na svého dermatologa.

Doktor kontroluje podezřelé znaménkoNepodceňujte preventivní prohlídky svých znamének. 90 % případů rakoviny kůže je léčitelných, pokud se odhalí včas.


Životní pojištění nejen pro případ melanomu

Rizikové životní pojištění vás podrží při závažné nemoci, jako je zhoubné nádorové onemocnění (rakovina), ale i jiných situacích, kdy se vám obrátí život vzhůru nohama. Pomůže vykrýt výpadek příjmů a podle závažnosti případu můžete získat jednorázové odškodnění.

Když to se sluncem přeženete, mohou se dostavit neblahé následky. Naštěstí se s nimi nemusíte vypořádat sami. Životní pojištění vám může pomoci i v takových případech, kdy se potýkáte s těžkými popáleninami nebo zhoubným nádorovým onemocněním (rakovinou), jako je zmíněná rakovina pokožky

V kritických situacích jsou tu pro vás také asistenční služby, jako je telefonická linka, na které můžete konzultovat své zdravotní problémy s odborníkem, nebo získat kontakty na specialisty.

Dnes už všechny události snadno nahlásíte online. Na jedné smlouvě pojistíte sebe i děti a míru ochrany si zvolíte podle toho, jak právě potřebujete. Rozsah krytí a výši částek, které platíte, můžete měnit, takže se nemusíte bát, že byste něco platili zbytečně či nad své síly. 

Je pro vás životní pojištění neznámou, ve které stále tápete? Přečtěte si naši Abecedu životního pojištění.
Tyto webové stránky používají soubory cookies, které mohou obsahovat osobní údaje. Tyto údaje ukládáme na základě Vašich preferencí, které můžete nastavit zde. Více informací o způsobu zpracování souborů cookies naleznete v Podmínkách používání cookies.
Upravit nastavení