800 10 66 10
8:00–17:00 | Po–Pá

Cestování s dětmi: kam vyrazit a jak to zvládnout v letadle?

13. června 2023Cestovní pojištění6 minut čtení

Štítky :

Cestování s malými dětmi s sebou nese svá specifika. Na co myslet, co zabalit a jak zvládnout cestu? Podělíme se s vámi o tipy zkušených rodičů, které vám usnadní cestování s potomky, a ukážeme vám možnosti cestovního pojištění pro celou rodinu.

shutterstock_cestovani-s-detmi

Cestování s dětmi do zahraničí. Kam vyrazit, na co si dát pozor a co zabalit?

Cestování s dětmi do zahraničí se nemusíte obávat. Před tím, než popadnete pasy a vyrazíte s celou rodinou na cestu, zamyslete se, zda je vybraná destinace skutečně vhodná i pro malé děti, a jak dalekou cestu vaše dítě zvládne. Větší děti přizvěte k rodinné poradě a vyberte společně destinaci i ubytování. Zeptejte se jich, co by rády na dovolené dělaly a jaká mají očekávání.
 

Jak vybrat správnou destinaci pro cestování s malými dětmi?

Doporučujeme s dětmi cestovat spíš na jih do teplejších krajů. Oblečení vám nezabere tolik místa v kufru, můžete ho přemáchnout a rychle uschne, a celkově je pohodlnější se s dětmi vypravit k moři, než je oblékat do chladného počasí. Pozor ale na rovníkové destinace. V létě tam může být nesnesitelné horko, kterému se raději vyhněte.

Při výběru ubytování mrkněte, jaké aktivity hotel nabízí a jestli je vybavení hotelu přizpůsobené dětem (jídelní židlička, dětská postýlka, lednička na pokoji, strava, …). Nezapomeňte ověřit, zda se ve vámi zvoleném hotelu či v jeho blízkosti nachází:

 • Dostatek stínu a stromů

 • Dětské brouzdálko

 • Dětské hřiště

 • Akvaparky, zooparky a další vyžití pro děti

 • Příznivý a pozvolný vstup z pláže do moře


Před cestováním s dětmi do zahraničí si udělejte menší průzkum ohledně přístupu místních k dětem (obecně jsou ale děti oblíbené a budí důvěryhodnost). Vyhodnoťte riziko spojené s kriminalitou země a zvolte oblast, která je bezpečná. To samé se týká obecných hygienických podmínek vybrané destinace a potřebných očkování doporučených pro vstup do země. Nezapomeňte ověřit kvalitu místní zdravotní péče a vyberte si vhodné cestovní pojištění, díky kterému budou všechny členové rodiny v bezpečí.

Co si sbalit na dovolenou s dětmi?

Při cestování letadlem jste omezeni váhovým limitem, ale i při cestování autem platí pravidlo všeho s mírou. Bohužel neexistuje univerzální seznam. Vše se musí přizpůsobit délce pobytu, počasí i místu, kam vyrážíte.

Skvělou pomůckou je projít si v hlavě krok za krokem vše, co s dětmi plánujete, jak to bude vypadat a co ke všem aktivitám budete potřebovat. Rozhodně ale nezapomeňte na:

 • Sluneční brýle a pokrývku hlavy

 • Kvalitní opalovací krém, který nebude toxický pro vodní živočichy. Tipy na zdravé opalování jsme pro vás sepsali tady.

 • Organizéry do kufrů a batohů, které vám usnadní balení i hledání věcí v zavazadle
 • Oblečení pro děti, které je tenké, vzdušné, ale s dlouhými rukávy
 • Sbalte si raději čtečku knih, než celý štos jejich papírových verzí​
Najděte si ubytování, kde jsou na děti připravené. Vyhnete se tak balení nočníku, postýlky, ohřívače lahví a podobně. Je možné, že hotel nabízí k zapůjčení i golfku či obyčejný kočárek. Zkuste to ověřit a ušetřete místo.

Rodina s dětmi cestuje autem
Přečtěte si pár tipů, jak cestovat s dětmi bez starostí

Cestování s dětmi: Který dopravní prostředek zvolit?

Auto, vlak, autobus nebo letadlo? Dopravní prostředek pro cestování s dětmi vybírejte podle destinace, do které se chystáte. Cesta k evropskému moři nemusí nutně znamenat využití aerolinek, ale dopravu do cíle vám letadlo urychlí. Přečtěte si naše doporučení, jak cestovat s dětmi v různých dopravních prostředcích.

 

Tipy a triky na cestování s dětmi letadlem

Jak přežít cestování s dětmi letadlem bez úhony? V zásadě platí, že když je v pohodě rodič, je v pohodě i dítě. Lehce se to řekne, těžko aplikuje, ale zkuste hodit všechny obavy za hlavu a kyselých obličejů si ve frontě na odbavení na letišti nevšímat.

 • Připravte na let děti předem. Pokud už jsou ve věku, kdy z toho mají rozum, zahrajte si doma na letiště. Můžete simulovat letištní kontrolu, nástup do letadla i turbulence. Vysvětlete dětem změny tlaku a nacvičte si zívání a žvýkání.

 • Letíte do vzdálené destinace? Podívejte se na varianty s přestupem. Vy i vaše dítě oceníte přestávky mezi lety. V destinaci s přestupem také můžete strávit pár dní a vidět zase o kousek světa víc.

 • Zvažte noční lety, během kterých by mohlo dítě spát.

 • Myslete na to, že příruční zavazadlo musí být nad sedadly v přihrádce. Vezměte si malou tašku s věcmi, kam si dáte vše, o čem ze zkušenosti víte, že potřebujete několikrát za hodinu, možná i za minutu. (Vlhčené ubrousky snad ani nemusíme zmiňovat.)

 • Hry na mobilu a tabletu jsou krajním řešením, ale fungují vždy na 100 %. Nezapomeňte je stáhnout do offline režimu.

Tipy a triky na cestování s dětmi autem nebo vlakem

Vlak, auto nebo autobus? Vše má svá pro a proti. Za sebe ale doporučujeme vyhnout se delšímu cestování autobusem. Lepší je určitě vlak, kde je toaleta, tekoucí voda i víc prostoru pro manipulaci s dítětem. Autem se zase dostanete pohodlněji všude, kam budete chtít. Na co se před cestováním připravit? 

 • I tady platí, že štěstí přeje připraveným. Zvykejte vaše dítě na cestu v autosedačce nebo si zkuste vlakem pár jízd na kratší vzdálenost.

 • Cestování autem má tu výhodu, že jste páni svého času i zavazadel. Můžete zastavit a dát si pauzu kdykoliv se vám zachce. Věcí si můžete vzít tolik, kolik se do vašeho auta vejde a nemusíte řešit, kdo vám vše přinese na nástupiště.

 • Vlak vám zase usnadňuje přístup k vašim zavazadlům. Během jízdy můžete otevřít kufr nebo velký batoh a pohodlně najít vše, co potřebujete.

 • Cestování vlakem je pro dítě pohodlnější, protože se může volně pohybovat. Doporučujeme si pro ještě větší pohodlí připlatit pár korun a cestovat vyšší třídou.
 • Děti do 6 let cestují vlakem zdarma ve 2. i v 1. třídě. Pozor! I tak ale musíte dítěti pořídit bezplatnou jízdenku.

Tip: Nezapomeňte si na zahraniční dovolenou vzít kartičku pojišťovny, zařiďte si cestovní pojištění, vezměte si mezinárodní řidičský průkaz (pokud plánujete řídit a nebude vám stačit evropský), stáhněte si offline mapu cílové země (k navigování pak nepotřebujete internet), sbalte powerbanku, potřebné kabely i redukci na zásuvky.

Rodina s dětmi se raduje na dovolené
Cestování s dětmi má i svá pozitiva. Když jsou malé, neplatíte za ně vstupy ani ubytování.

Proč je cestování s dětmi super?

Když z nich ještě nejsou velcí pobíhající rozumbradové, jsou děti skladné a lehce přenosné. Využijte šátek nebo nosítko. Dítě budete mít nablízku a budete se moct vypravit skoro kamkoliv. Pokud už je vaše dítě mobilní, nezoufejte, není to Usain Bolt. Vždycky ho doženete, i bez velké fyzičky. 

Cestování s dětmi není tak drahé, jak se může na první pohled zdát. Děti mladší dvou let pro vás nepředstavují skoro žádnou finanční zátěž. Jsou nenáročné na stravu (teplé mléko nosíte stále s sebou), příkrmy se dobře skladují a pokud je chcete udržet teplé, nezapomeňte na termosku.

V hotelu se s vámi malé dítě vejde do postele a neplatíte ani za jejich letenku. Vstupy na všechny možné atrakce mají děti zdarma běžně až do 6 let.

Děti vstávají brzo, takže toho hodně stihnete a nedostatek spánku si můžete kompenzovat odpoledním šlofíkem společně s vašimi potomky. Důležité je sladit se s rytmem dítěte a přizpůsobit tomu vaše aktivity.

Výhody cestování s dětmi

 • Když jsou malé, neznamenají pro vás žádnou finanční zátěž a cestujete s nimi „skoro“ zadarmo.

 • Děti se poznáváním různých prostředí a kultur učí novým věcem.

 • Poznáte vybranou destinaci z jiné perspektivy.

 • Děti prolomí ledy, když budete cokoliv kdekoliv potřebovat.

 • Rozbijete každodenní rutinu, kterou máte doma nastavenou.


Tipy při cestování s dětmi

 • Svěřte dětem vlastní batůžek. Od 3-4 let už by to měly zvládnout. Budete mít více úložného prostoru a děti se naučí zodpovědnosti za své věci.

 • Seřaďte si věci v zavazadle v pořadí tak, jak je pravděpodobně pro vaše dítě během cesty budete potřebovat.

 • Mějte s sebou dostatek křupínků a pitíček. Vyhněte se sladkým pochutinám a nápojům s kofeinem, aby to děti zbytečně nenabudilo.

 • Vezměte si na cestu NOVÉ neokoukané hračky, které vaše dítě ještě nevidělo. Bude mít radost a zabaví se zkoumáním nového objektu. Vytahujte je postupně.
 • Nezapomeňte si vzít lékárničku s obvyklými medikamenty. Ušetříte peníze a spoustu nervů s hledáním podobných léků v zahraničních lékárnách, i při komunikaci s cizokrajným lékárníkem či lékárnicí.

 

Tip: Nezapomeňte, že každé dítě musí mít svůj cestovní doklad (rodný list nestačí) s aktuální fotografií. Pětiměsíční kojenec na fotce už nemusí připomínat dvouleté batole, které z něj vyrostlo. Jestliže dítě cestuje s prarodiči nebo jinými příbuznými, ověřte, zda nepotřebujete do dané destinace ještě písemný souhlas rodičů.


Jak pojistit celou rodinu a proč se vám to vyplatí?

Základem cestovního pojištění jsou léčebné výlohy. Sami zvažte, jak moc budete aktivní. Plánujete turistické výšlapy, nebo jedete relaxovat k bazénu? Vyvrtnout kotník si můžete i na cestě ze snídaně, ale určitě bude jednodušší (a levnější) dostat se do nemocnice z hotelu než z přírodní rezervace. 

V naší kalkulačce cestovního pojištění pojistíte všechny členy domácnosti najednou. Stačí si vybrat ze tří balíčků pojištění, které doporučujeme doplnit např. připojištěním storno zájezdu. Plánování dovolené s dětmi může být často nevyzpytatelné a na poslední chvíli se může stát, že nebudete moci odjet. Pojištění storno zájezdu vám tak přijde vhod. V rámci rodinného cestování mají děti do 6 let cestovní pojištění zcela zdarma a ty starší do 18 let pouze za půlku. To se vztahuje i na pojištění odpovědnosti a úrazu. Děti jsou neposedné, a ne vždy můžete kontrolovat každý jejich pohyb. Pokud tedy v muzeu omylem rozbijí vázu starých Etrusků, a nedejbože se při tom třeba i zraní, budeme vám krýt záda v každé situaci.

Základní cestovní pojištění s pojištěním úrazu, odpovědnosti i zavazadel při cestování s dětmi do evropské destinace u nás lze sjednat za týdenní pobyt pro celou rodinu kolem pětistovky. Spočítejte si, kolik přesně vás to bude stát.  
 

Tip: Sjednejte si cestovní pojištění online a získejte slevu až 25 %. Nezapomeňte, že pojištění je třeba sjednat na území České republiky předtím, než vyrazíte na dovolenou. Klidně na letišti, ale ne až v cílové destinaci. Při sjednání až ze zahraničí vám běží čekací lhůta 3 dny, než vaše pojištění začne platit.

Tyto webové stránky používají soubory cookies, které mohou obsahovat osobní údaje. Tyto údaje ukládáme na základě Vašich preferencí, které můžete nastavit zde. Více informací o způsobu zpracování souborů cookies naleznete v Podmínkách používání cookies.
Upravit nastavení