800 10 66 10
8:00–17:00 | Po–Pá

Glamping: Luxusní stanování pro náročné

13. srpna 2023Cestovní pojištění7 minut čtení

Štítky :

Vyrazte stanovat do přírody a vyhněte se nepohodlnému spaní na karimatce a nepříznivým hygienickým podmínkám. Stanování má u nás díky skautingu dlouholetou tradici a nyní ho trendy posunuly ještě o úroveň výš. Představujeme vám glamping – luxusní stanování pro náročné.

shutterstock_2191997421

Co je to glamping?

Glamping vznikl spojením dvou anglických slov: „glamour“ (okouzlení, půvab, lesk, glanc) a „camping“ (kempování). Glamping označuje nový způsob cestování, který zajišťuje komfort a pohodlí v přírodě. Historie glampingu sahá až do 15. století, kdy si králové nechávali stavět luxusní stany na přenocování během výprav.

V posledních letech jsme svědky rostoucího zájmu o odpočinek v přírodě mimo civilizaci. Glamping nabízí možnost strávit dovolenou v elegantních a stylových ubytovacích jednotkách, které jsou v harmonii s okolní přírodou.

Proč vyrazit glampovat?

Glamping je ideální volbou pro každého, kdo potřebuje digitální i sociální detox, ale zároveň se nechce vzdát svého komfortu. V prostorách hotelu nebo penzionu vás mohou rušit ostatní hosté, v pokoji zase televize. U glampingu žádné obrazovky ani tlačenici u snídaně nečekejte. Vyrazte si odpočinout jak od lidí, tak i od moderních technologií. 

Máte obavy, že se uprostřed lesa neosprchujete nebo neosvěžíte pod tekoucí vodou? Hoďte je za hlavu. Příbytky jsou často vybavené kompletním sociálním zařízením. A pokud ne, zpravidla na místě bývá alespoň venkovní sprcha ohřívaná solární energií. 

Glampingové ubytování vám poskytne komfort a pohodlí v prostředí nádherné přírody, ať už se rozhodnete pro:

 • romantickou dovolenou s partnerem,
 • rodinnou dovolenou s dětmi,
 • ​​nebo únik z reality sami se svými myšlenkami.

Jaké jsou výhody a nevýhody glampingu?

Předtím, než vyrazíte, se ujistěte, že je pobyt v přírodě pro vás to pravé. I přesto, že budete bydlet v luxusním příbytku. 

Výhody glampingu:

 • klid v přírodě a pocit soukromí daleko od lidí,

 • lepší spánek (protože nebudete usínat u televize),

 • ubytování v pohodlné posteli,

 • téměř vše máte na místě – nemusíte stavět stan ani vozit další kempingové vybavení,

 • nová zkušenost a možnost strávit čas sami se sebou,

 •  velmi fotogenické místo.

Nevýhody glampingu:

 • klíšťata, komáři a další hmyz jsou nedílnou součástí lesa a neuniknete jim ani v tom nejluxusnějším glampingovém stanu,

 • náročnější hygienické podmínky, pokud není ubytování vybavené koupelnou,

 • vysoká cena za ubytování, která se může rovnat ceně za pokoj v luxusním hotelu,

 

Tip: Inspirujte se na jednom z největších českých webů o glampingu, nebo zkuste najít svou vysněnou dovolenou v přírodě na platformě bezKempu


 I když vám glampingové stany obvykle poskytnou veškerý komfort, myslete na cestovní pojištění. Postará se nejen o léčebné výlohy, pokud se vám na výletě v přírodě něco stane, ale třeba i o vrácení nákladů v případě storna cesty nebo komplikacích na cestách.

Glamping s wellness i snídaně do postele

Glampeři“ (lidé, kteří jezdí na glamping) si nemohou vynachválit místa, jejichž součástí je wellness. Ve finském koupacím sudu se v létě příjemně osvěžíte, v zimě vám díky kamnům na dřevo poskytne horkou bublinkovou koupel. Luxusní glampingové příbytky bývají doplněné také saunou. Tu si nezapomeňte rozehřát s dostatečným předstihem. 

Některá ubytování nabízí doplňkové služby v rámci gastronomie. Můžete si objednat snídaňový koš až před dveře, nebo poptat piknikový koš na oběd či večeři v trávě. Ochutnáte tak lokální suroviny přímo od místních farmářů.

Provozovatelé glampingu čím dál častěji nabízejí i další doprovodné aktivity, jako například lov pstruhů v potoce a jejich následnou úpravu na ohni, kurz vaření v přírodě nebo masáž přímo ve vašem glampingovém stanu.

Co si s sebou na glamping zabalit?

Vše záleží na tom, jaký druh ubytování si vyberete, a jaké aktivity chcete na dovolené provozovat. Žádný univerzální seznam neexistuje, ale určitě doporučujeme doma nezapomenout:

 • Vhodné oblečení do přírody, hlavně boty a teplejší oblečení na večer. Nezapomeňte, že ve městech a zabydlených oblastech bývá tepleji než na horách, v lesích nebo na louce.

 • Vhodnou obuv do přírody s ohledem na předpověď počasí. Pro extra pohodlí doporučujeme vzít do glampingové ubikace bačkory. 

 • Ochranu proti slunci a zklidňující produkty, pokud se náhodou spálíte. Ať už jedete na jaře, nebo na podzim.

 • Sprej proti komárům a chladivé přípravky pro případ bodnutí i kousnutí hmyzem. Doporučujeme vzít s sebou také platíčko s antihistaminiky (k léčbě alergie) – i když na alergie netrpíte.

 • Kotlík, ešus a základní kuchyňské vybavení, pokud plánujete vařit a vaše ubytování je bez kuchyňky. Vyzkoušejte si vaření na ohni a uvařte v kotlíku výbornou polévku nebo guláš.

 • Venkovní hry, karty, knihy a časopisy, aby bylo o zábavu postaráno. Pořiďte si i rodinné nebo párové hry k utužení vztahů.
 • Nabitou powerbanku se správným kabelem a telefon. I když je výlet do přírody digitální očistou, mějte po ruce mobilní telefon kvůli spojení se světem, kdyby se cokoliv přihodilo.

Tip: Zeptejte se na ubytování, zda mají k dispozici ručníky, mýdlo a šampon. Nemusíte vše brát s sebou a ušetříte místo v zavazadle.

Glampingový stan na samotě v příroděOddejte se přírodě a odpočiňte si daleko od lidí v luxusním glampingovém stanu.  
 

Tip: Rezervujte si vámi vybrané glampingové místo s dostatečným předstihem. Ubikace jsou rychle rozebrané a rezervované i na několik měsíců dopředu.


V čem budete během glampování spát?

Pojem glamping zahrnuje širokou škálu ubytování – od luxusních stanů s pohodlnými postelemi přes romantické dřevěné domky na stromech až po maringotky, iglú nebo tiny houses.
 

Glampingové stany – jurty, týpí a iglú

Při glampování vás ubytují ve velkých stanech, které mají nejčastěji kruhový půdorys. Jurty, týpí a iglú se od sebe liší svým původem, způsobem stavby a částečně i vzhledem.

Jurta je tradiční obydlí kočovných kmenů ze střední Asie s dřevěnou konstrukcí a plachtou, zatímco původ týpí připisujeme indiánům ze Severní Ameriky. Konstrukce se skládá z podobných materiálů, liší se hlavně tvarem.

Iglú původně stavěli kanadští Inuité ze sněhu a ledu. V moderním glampingu iglú označuje kopulovitou stavbu s průhlednou střechou. To oceníte hlavně při pozorování noční oblohy. Glampingová místa najdeme daleko od velkých měst bez světelného smogu, takže můžete nerušeně pozorovat hvězdy a další nebeské přírodní úkazy.

Maringotky a tiny houses

Pronajměte si maringotku na louce nebo tiny house. Obojí považujeme za bytelnější obydlí, ve kterém se budete cítit jako v malém bytečku. A přitom uprostřed přírody. Maringotky i tiny houses bývají vybavené plnohodnotnou koupelnou, kuchyňkou, posezením a místem pro spaní. Bude vás bavit jejich kompaktní řešení s důrazem na design a praktické využití každého koutu.

Treehouses neboli domy na stromech

Popularitu získává také ubytování v domě na stromech (treehouse), který je postavený na pevných podpěrách v korunách stromů. Díky rafinovanému designu se v krajině ztratí a zanechá ve vás pocit opravdového splynutí s přírodou. Užijte si překrásné výhledy na okolní krajinu z ptačí perspektivy a pocit blízkosti k přírodě během poslouchání šumění listí a ptačího zpěvu.

Treehouse v korunách stromů s výhledem
Dům na stromě alias treehouse – jeden z druhů glampingu.

Glamping v Čechách i v zahraničí. Kam vyrazit?

Trend glampingu začínal na africkém safari a postupně se rozšířil do USA a dál do Evropy. Během jízdy na safari návštěvníci přespávají v luxusních stanech, které zároveň chrání před divočinou. Nápad na luxusní stanování pak postupně převzali další a další podnikatelé. Dnes z toho máme cestovatelský fenomén. 

K popularitě glampingu určitě přispívá i dnešní hektická doba, ve které mnoho z nás touží po soukromí a oddychu. Prostřednictvím ubytování ve stanu doslova uprostřed ničeho toho hravě dosáhnete.

Glamping v Čechách

V České republice má glamping poměrně krátkou tradici. Uplynulo zhruba deset let od výstavby prvních glampingových staveb u nás. Mezi nejstarší z nich patří Dobčické rybníčky na jihu Čech, domy na stromech v resortu Green Valley v Chotýšanech nebo Glamping Brdy

Koncept luxusní snídaně, měkké postele a probuzení v lese nabývá na popularitě. Dnes u nás najdeme nespočet glampingových míst, které můžete díky vytápění často využívat celoročně.
 

Glamping v zahraničí. Kam vyrazit po Evropě?

Mezi populární destinace na glamping patří hlavně horské oblasti nebo oblasti u jezer a rybníků, které nabízejí dechberoucí výhledy. Vyrazte k jednomu z našich sousedů. 

 • Rakousko: V regionu Tyrolsko najdete luxusní glampingové stany nebo elegantní chatky, ve kterých si vychutnáte alpské scenérie a máte to jen krůček k turistickým stezkám. 

 • Německo: Zarezervujte si ubytování u Bodamského jezera v jihovýchodní části Německa, kde jsou k dispozici luxusní glampingové stany a stylové chatky s okouzlujícím výhledem na jezero.

 • Polsko: Objevte glampingové resorty v oblasti Mazury s ubytováním v tradičních polských chatkách s moderními prvky a pohodlným vybavením.

 • Slovensko: Vyzkoušejte glamping v Tatranské Lomnici. Ráno vás po probuzení přivítají panorámata a čerstvý horský vzduch.

Nezapomeňte se pojistit při cestování do zahraničí i po Česku

Zákon schválnosti dokáže člověka občas potrápit. Platné cestovní pojištění ušetří vaši peněženku nejen v případě, když si v zahraničí nešťastně přivodíte komplikovanou zlomeninu nohy a neplánovaně strávíte pár dní v nemocnici. Pomůže vám i s odtahem rozbitého auta nebo odcizenými zavazadly.

Nenechte nic náhodě a pojistěte se na jakoukoliv zahraniční i domácí cestu. Cestovní pojištění při výletu do ciziny bereme jako samozřejmost. Nezapomínejte ale na to, že i při cestování po Česku se vyplatí připojistit. A myslete i na to, že i Slovensko je zahraničí – české zdravotní pojištění zde neplatí v plném rozsahu.

Co a jak pojistit během dovolené v Česku? 

Cestovní pojištění není výsadou pouze zahraničních dovolených. Hodí se, i když cestujete jako občan ČR po České republice. Nečekaná závada na autě, storno vašeho pobytu nebo odcizení či ztráta zavazadel – podobné neštěstí se může stát kdekoliv a dokáže často zamávat s rozpočtem na dovolenou. Proto raději nic neponechávejte náhodě. Na co se doporučujeme v Čechách připojistit?

 • Rizikové sporty patří mezi oblíbené kratochvíle milovníků adrenalinu. Ať už jedete v létě na kolo, wake surf, vodní lyže, nebo v zimě na snowboard, pojistěte si tuhle plánovanou zábavu. Výhodou je, že pojišťujeme konkrétní osoby na konkrétní dny, takže toto pojištění nemusíte mít všichni po celou dobu dovolené. 

 • Pojištění auto-asistence můžete jednoduše zahrnout do vašeho cestovního pojištění od KB Pojišťovny a mít tak pokryté i případné starosti s autem. Pojištění vám kryje hodinovou práci technika, odtah do nejbližšího servisu a náhradní vůz až na 5 dní. Pojištění se vztahuje pouze na auta v osobním vlastnictví, ne z půjčovny. 

 • Storno zájezdu nebo vaší cesty si můžete také připojistit. Pokud by se vám něco takového stalo, nebudeme od vás chtít žádnou spoluúčast.

Cestovní pojištění od KB Pojišťovny vám ušetří starosti i peníze. Pojistěte děti do 6 let zcela zdarma, a děti do věku 18 let za polovinu. 

Cestovní pojištění sjednáte u KB Pojišťovny do pár minut pohodlně z vašeho mobilního telefonu nebo počítače. Navíc získáte slevu 20 %.
Tyto webové stránky používají soubory cookies, které mohou obsahovat osobní údaje. Tyto údaje ukládáme na základě Vašich preferencí, které můžete nastavit zde. Více informací o způsobu zpracování souborů cookies naleznete v Podmínkách používání cookies.
Upravit nastavení