800 10 66 10
8:00–17:00 | Po–Pá

Netradiční, extrémní a někdy i rizikové sporty: Zkuste jugger nebo famfrpál

11. září 2022Životní pojištění12 minut čtení

Štítky :

Běhat po parku s koštětem mezi koleny, chránit maketu psí lebky, udělat dřep 1,5 metru nad zemí. Ne, nepopisujeme šamanský rituál, ale sportovní aktivity, kterým se věnují Češi. Kromě turistiky a cyklistiky se totiž více pouštíme i do sportů z kategorie „netradičních“, mnohdy až „rizikových“.

Netradiční, extrémní a někdy i rizikové sporty: Zkuste jugger nebo famfrpál
Podle průzkumu Multisport Index 2021 se 7 z 10 Čechů alespoň jednou do měsíce věnuje nějakému sportu. Nejčastěji jde o turistiku (52 % dotazovaných), tu následují cyklistika (34 %), plavání (24 %) a běh (22 %). Zároveň ale 44 % Čechů říká, že by chtělo zkusit nový sport. Patříte mezi ně? Pak pro vás máme tipy na ty méně tradiční sportovní aktivity. A abyste se nemohli vymlouvat, nic odkládat a rovnou začít zlepšovat fyzickou kondici, vytipovali jsme aktivity pro každé roční období.

frisbee ultimateFrisbee se hraje bez rozhodčího a fair play je základní filosofií tohoto sportu.

Na jaře vás zahřeje frisbee ultimate nebo famfrpál

První jarní paprsky příliš nezahřejí, tak to chce něco rychlejšího a v tempu, ať se zahřejete pohybem.

Frisbee ultimate

7 hráčů na každé straně, hřiště v délce toho fotbalového a snaha dopravit plastový disk do zóny soupeře. To je základ hry frisbee. V Česku ji pod svazovou taktovkou hraje téměř 30 týmů, a dokonce máme i reprezentační výběry! Ověnčené například titulem juniorských mistryň Evropy.

Specifikem téhle hry je absence rozhodčího, hráči si dodržování pravidel hlídají sami. Hovoří se o takzvaném „Spirit of the game“ a je otázkou cti každého týmu, aby hrál bezkontaktně, fair play, pomáhal nováčkům (i soupeře) a dělal maximum pro radost ze hry. Takže až příště narazíte na partu s frisbee v parku, neostýchejte se přidat.
 • Vybavení a finanční náročnost: Sportovní oděv a kvalitní frisbee disk, ten přijde na nižší stokoruny.

 • Kam pro další informace: Webové stránky České asociace ultimate, kde najdete pravidla, termíny turnajů i tipy, jak začít.

Mudlovský famfrpál 

Je to kombinace házené, ragby a vybíjené, takže poměrně drsný, tvrdý a kontaktní sport. Ostatně, stejně jako v sérii o Harrym Potterovi, kde se famfrpál objevil. Do světa mudlů ho pak v roce 2005 převedli američtí studenti, od roku 2015 se hraje i v Česku. 

Na trénující týmy můžete narazit například v Praze na Letné. Až tam tedy příště potkáte skupinku mladých lidí, kteří s plastovými trubkami (jsou prý bezpečnější než dřevěná košťata) mezi stehny nahánějí odfouknuté volejbalové míče, případně jiného hráče s tenisákem na zádech (= Zlatonku), budete vědět odkud vítr fouká.

Mimochodem, oficiálních týmů bylo v srpnu 2022 v ČR šest a česká reprezentace se dokonce zúčastnila mistrovství světa ve fanfrpálu. 

 • Vybavení a finanční náročnost: Sportovní oděv, plastové obruče a tyče a několik odfouknutých volejbalových míčů. 

 • Kam pro další informace: Česká asociace famfrpálu sdružuje týmy a nabízí výklad pravidel.
slacklineMůže to znít nelogicky, ale náročnější na udržení stability je lajna, která je širší. Na úzké variantě se udržíte snáz.

Léto přeje individuálním aktivitám

Nejste týmový hráč a raději sportujete individuálně? Pak vás potěší letní netradiční sporty.

Slackline

Moderní provazochodectví, jak se slackline občas také říká, vzniklo už v 80. letech 20. století ve Spojených státech. Tady si lezci v národním parku Yosemite krátili volnou chvíli chozením po řetězech natažených u parkoviště. Ty později vyměnili za část horolezeckého vybavení a následně za speciální popruhy.

Do Česka dorazila tahle aktivita okolo roku 2006 a chodců po lajně jsou v posledních letech plné zejména městské parky. Aby ne, vybavení je poměrně levné a hranice, kam se může člověk posouvat, téměř nekonečné. Začnete tím, že lajnu vůbec přejdete a postupně přidáváte triky – od prostého zvednutí jedné nohy až třeba po salto vzad. V takovém případě už ale nebudeme hovořit o slackline, ale spíš o trickline, což je jedna z disciplín. Typická je pro ni větší šířka popruhu. Která je paradoxně náročnější na udržení stability.

 • Vybavení a finanční náročnost: Základní set, tedy popruh a ráčny, přijde na zhruba 2000 Kč. 

 • Kam pro další informace: Web Lajny.cz, který shromažďuje informace pro nováčky i pokročilé.


dívka na paddleboardu na jezeřeNa paddleboardu si můžete zacvičit lekci jógy, ale klidně vyrazit i na výlet dlouhý několik desítek kilometrů.

Paddleboard

Kondičku si na něm udržuje i agent Jejího Veličenstva ve výslužbě, Pierce Brosnan. A není divu, paddleboard patří k nejpopulárnějším letním aerobním aktivitám. Do Česka se lehká nafukovací prkna dostala poprvé v roce 2009 a paddleboarding od té doby patří k nejrychleji se rozvíjejícím letním sportům. Navzdory vysoké pořizovací ceně vybavení – tu kompenzuje velké množství půjčoven, kde prkno seženete na půldenní řádění za pár stokorun. 

Nejběžnější jsou paddleboardy na stojatých vodách, ať už na jezerech, rybnících, nebo přehradách. Přibývá ale nadšenců, kteří na nich vyrážejí na delší výlety po mírně tekoucích řekách (obvykle s modely prken, které mají prvky na uložení osobních věcí). A narazit můžete i na adrenalinové nadšence, kteří na paddleboardu sjíždí divokou vodu a peřeje. V zahraničí je pak paddleboard i alternativou ke sjíždění vln na klasickém surfu. 

 • Vybavení a finanční náročnost: Cena plováků začíná na zhruba 5000 Kč, za lepší modely si minimálně 10 000 Kč připlatíte. 

 • Kam pro další informace: Existuje Česká federace paddleboardingu, která nabízí základní přehled. 

Pozor na výluky v pojištění

 Pokud provozujete jakýkoli sport, je více než vhodné mít sjednané rizikové životní pojištění a příslušná připojištění. Nicméně pozor na výluky. Mezi výluky specifické pro pojištění invalidity, pojištění smrti následkem úrazu, nebo například trvalých následků patří například lyžování a jízda na snowboardu mimo vyznačené tratě, případně na vyznačených tratích mimo dobu provozu, jízda na závodních skibobech, ale třeba i potápění s kyslíkovým přístrojem nebo vysokohorská turistika ve výškách nad 3000 metrů nad mořem. Vrhnete-li se do netradiční sportovní aktivity, ověřte si, zda se na ni pojistka vztahuje. Ať nejste překvapeni, když, nedejbože, dojde k úrazu.

koš na discgolfNe, nejde o rozbitý odpadkový koš, ale o koš na discgolf. Cílem hráčů je se do něj trefit na co nejméně hodů.


Podzim s diskem v ruce

Zatímco paddleboarding patří, co se výbavy týká, k dražším koníčkům, takový discgolf si mohu zahrát všichni.

Discgolf

Zapomeňte na snobské kluby pro vyvolené. Discgolf sice vychází z pravidel golfu, ale zahrát si ho může opravdu každý a na hřištích, která jsou v drtivé většině případů k dispozici zdarma. Při discgolfu je cílem trefit koš (obvykle ve vzdálenosti 100 až 150 metrů) na co nejnižší počet hodů. A aby to nebylo tak jednoduché, v cestě vám mnohdy stojí skupina stromů, převýšení, vodní plocha… Na vás je, zda zariskujete a zkusíte překážku „prohodit“, nebo půjdete „na jistotu“, ale oklikou (a větším počtem hodů).

Discgolf mnohdy spojuje sportovní aktivitu (byť nikterak náročnou) s pobytem v přírodě a s poznáním krásných míst. Ostatně, jedno z nejkrásnějších hřišť v Česku je třeba v bezprostřední blízkosti zámku Konopiště. Celkově je pak českých hřišť už téměř 150 – v parcích, ale třeba i na sjezdovkách.

 • Vybavení a finanční náročnost: Plastové disky pořídíte za pár desetikorun, profi sady s puttery, midrange disky a drivery pak stojí vyšší stokoruny.

 • Kam pro další informace: Mrkněte na Mapu discgolfových hřišť v ČR a vyrazte na výlet.

hra juggerJugger patří k nejdrsnějším z netradičních sportů. Byť jsou oproti filmovému originálu kovové tyče vyměněné za jejich plastové makety.

Jugger

I tahle hra na pomezí šermu, fotbalu a rugby (opravdu!) má svůj původ ve fantaskním světě. Konkrétně ve filmu Pozdrav od Juggerů, ve kterém byla ale výrazně brutálnější – hráli ji totiž s železnými tyčemi, řetězy a psí lebkou. Sportovní jugger se dnes hraje s plastovými a měkčenými pomůckami a samozřejmě s atrapou psí lebky.

A cíl? Dopravit lebku do „hnízda“ (branky) soupeře. Komplikací je nicméně to, že se jí může dotknout jen jeden z pětičlenného týmu – a ostatní ho chrání právě pomocí zbraní. Každý protihráč, kterého se touto zbraní dotknou, je totiž na 15 sekund mimo hru. Inu, taková modernější (a drsnější) verze hry „na Mrazíka“. 

 • Vybavení a finanční náročnost: Vybavení mnohdy vzniká svépomocí a přijde na stokoruny.

 • Kam pro další informace: České webovky jugger.cz, kde najdete výklad pravidel i videa pro lepší pochopení.

skialpinisté na svahuSkialpy v sobě snoubí turistiku s klasických sjezdovým lyžováním. Jen pozor na pohyb ve volném terénu.


Zima na svahu i za drakem

Až udeří mrazy a napadne sníh, vydejte se (po svých) na svah nebo využijte síly větru.

Skialpinismus

Člověk, který stoupá na lyžích po kraji sjezdovky, není blázen, ale nejspíš vyznavač skialpinismu. Sportu, který i u nás zažil ohromný boom během covidu. Vystoupat totiž pěkně po svých volným zasněženým terénem až na vrchol, sundat z lyží stoupací pásy, přepnout z volné patky do režimu bezpečnostního vázaní a spustit se prašanem zpátky dolů do údolí – téhle zimní kráse podlehly v Česku tisíce lidí.

České skialpové trasy sice nejsou tak dechberoucí jako ty v Alpách, nicméně i na nich byste měli dodržovat Desatero horské služby pro pohyb v horském terénu a do výbavy (včetně té půjčené) zahrnout i lavinový set s vyhledavačem, lopatou a sondou. Nehod skialpinistů totiž přibývá, a ne všechny mají dobrý konec.

 • Vybavení a finanční náročnost: Pořízení vybavení vyjde na desítky tisíc korun, proto odborníci doporučují vše si nejdřív vyzkoušet s půjčeným vybavením a vlastní pořizovat postupně.

 • Kam pro další informace: Webové stránky tulenipasy.cz sdružují skialpovou komunitu a nabízejí tipy na nejlepší trasy.
snowkittingK rozjetí draka stačí rychlost větru 4 metry za sekundu, což je síla, kterou na českých horských pláních běžně fouká.

Snowkiting

Další ze sportů, který masivní rozvoj zažil v koronavirových časech. Snowkiting je zimní verze kitesurfingu: Jezdec na prkně (případně lyžích) je po zasněžené pláni tažený drakem, a to rychlostí až 70 kilometrů v hodině. Ti, kterým je horizontální pohyb málo, pak přidávají i skoky, které mohou být dlouhé klidně i 50 metrů. A existují i fajnšmekři, kteří se tažným drakem nechají vytáhnout „na kopec“, který si pak už „klasicky“ sjedou dolů.

 • Vybavení a finanční náročnost: Tažný drak a takzvaný trapéz se dají v dobré kvalitě z druhé ruky sehnat okolo 20 000 Kč. Zbytek je pak běžné lyžařské nebo snowboardové vybavení.

 • Kam pro další informace: Pokud chcete se snowkitingem začít, nebo se podívat na aktuální povětrnostní podmínky v oblíbené lokalitě, mrkněte na Snowkiting.cz.

Tak co? Vybrali jste si ten „svůj“ sport? Pokud jsme vás inspirovali, pak nezapomeňte ještě před prvním tréninkem zkontrolovat, případně sjednat rizikové životní pojištění od KB Pojišťovny. A také si ověřit, zda vybraná sportovní disciplína nepatří mezi rizikové sporty.
Tyto webové stránky používají soubory cookies, které mohou obsahovat osobní údaje. Tyto údaje ukládáme na základě Vašich preferencí, které můžete nastavit zde. Více informací o způsobu zpracování souborů cookies naleznete v Podmínkách používání cookies.
Upravit nastavení