800 10 66 10
8:00–17:00 | Po–Pá

Jak zabalit na dovolenou cestovní lékárničku? Nabízíme několik dobrých rad a tipů

26. května 2024Cestovní pojištění6 minut čtení

Plánujete si dovolenou a chystáte se na dobrodružství plné nových zážitků? Při balení svého zavazadla byste neměli zapomenou na jednu důležitou věc, a tou je cestovní lékárnička. Drobné zdravotní neduhy totiž na cestách můžeme vyřešit tím, co v ní najdeme. Může se tedy hodit malý průvodce, jak správně zabalit cestovní lékárničku a na co si dát pozor.

IMG_0325
Začněte tím, že si zabalíte léky pro vlastní potřebu: Pokud užíváte některé pravidelně a jsou na předpis, nezapomeňte si je připravit v dostatečném množství na celou dovolenou. Ideální je dát si rezervu na dva až tři dny do jiného zavazadla pro případ, kdyby třeba váš kufr vinou dopravce odcestoval jinam nebo se někde zpozdil. 


Co do lékárničky na dovolenou? Vytvořte si seznam!

Než začnete balit léky pro rodinu, udělejte si seznam těch nejdůležitějších, které by v lékárničce neměly chybět. 
 • obvazy a náplasti různých velikostí a typů, včetně sterilních gázových obvazů a elastického obvazu
 • dezinfekční roztok, například jód, peroxid vodíku nebo antiseptické ubrousky
 • první pomoc na hojení ran, například masti jako Betadine, Hemagel, Infadolan…
 • léky proti bolesti, horečce a zánětu – například Ibuprofen, Aspirin, Paralen, Nurofen…
 • přípravky na léčbu alergických reakcí, jako jsou Zodac, Allergodil, Fenistil, Zyrtec…
 • léky na průjem – Enterol, Immodium, Smecta…
 • teploměr
 • sterilní rukavice
 • pinzeta a nůžky
Při balení léků si rozdělte léky podle typu a účelu – například na bolesti, alergie, zažívání. Můžete použít separátní malé sáčky nebo přihrádky v lékárničce, abyste třeba i v lehkém stresu vždy sáhli po správném preparátu „na první dobrou“. Přestože ochranný krém na rty a kůži, krém na opalování s vysokým UV faktorem a repelent proti hmyzu nepatří mezi léky, jde o další užitečné přípravky, které by v kufru vedle lékárničky neměly chybět.


Lékárničku mám připravenou od loňska, to stačí…

Nestačí, a to i přesto, že jste ji třeba při minulé dovolené vůbec nepoužili… Před každou cestou nezapomeňte udělat pravidelnou kontrolu expiračních dob léků, aby nebyly prošlé. Pokud ano, vraťte prošlé léčivo do lékárny a pořiďte nové, i do zásoby. Nikdy totiž nevíte, kdy a pro koho z rodiny budete potřebovat lék z lékárničky, tak raději zabalte dostatečné množství. V neposlední řadě je při výběr léků důležité zvážit specifika destinace, kam cestujete i osobní zdravotní potřeby všech účastníků. 


Vhodné léky pro specifické cesty 

Při cestování do různých typů destinací je důležité upravit obsah vaší cestovní lékárničky tak, aby odpovídal specifickým rizikům a podmínkám daného prostředí. Jde například o léky na akutní horskou nemoc, malárii a další tropické choroby, mořskou nemoc, průjem způsobený exotickou stravou a také léky pro případné zvláštní a více rozšířené alergeny v jednotlivých oblastech.

Do exotických destinací se obecně doporučuje mít více vysoce účinného repelentu, který ochrání i proti místnímu hmyzu a také léky na léčbu a prevenci dehydratace, včetně silnějšího rehydratačního roztoku.

Pokud plánujete cesty do hor, tak nezapomeňte na léky na horskou nemoc, zejména jestliže hrozí namáhavé výstupy do vysokých nadmořských výšek. Hodí se také krémy a masti na omrzliny, stejně jako teplé obvazy pro případ zranění v chladném počasí. Doporučují se i extra analgetika na bolesti pohybovaného aparátu, například po trekkingu.

Pro pobyt na pláži by neměl chybět balzám na rty a voděodolný krém na opalování s vysokým SPF kvůli silnému slunečnímu záření u moře, dále speciální gely na zmírnění příznaků zranění vodními živočichy, například medúzami a také vodě odolný obvazový materiál pro ošetření ran, které by neměly být máčeny vodou.

lékárnička do hor
Na ošetření pohybovaného aparátu po trekkingu potřebujete v lékárničce vhodné obvazy i analgetika.


Jiné preparáty pro cestování s dětmi a seniory  

Svá specifika mají dovolenkové cesty s dětmi, staršími osobami i lidmi s nejrůznějšími zdravotními omezeními, takže na to je třeba myslet, když sestavujete checklist pro svoji lékárničku. Při dodržení osvědčených rad se můžete adekvátně připravit na bezpečné a pohodlné cestování s ohledem na zdravotní potřeby všech účastníků výpravy.

Pro děti nezapomeňte hlavně na léky ke snížení horečky a bolesti, tedy sirupy s paracetamolem nebo ibuprofenem určené pro děti. Dále léky na běžné dětské nemoci, tedy proti zvracení, průjmu nebo na alergie, A samozřejmě opalovací krém s vysokým SPF a voděodolný, stejně jako repelent určený speciálně pro citlivou dětskou pokožku. A od věci není mít s sebou dostatek náplastí, elastické obinadlo, desinfekci, stripy na tržné rány, prostě vybavení pro ošetření drobných dětských úrazů.
Tip: Jak ošetřit nejčastější dětské úrazy jsme sepsali tady.

Jestliže Vám budou na cestách dělat doprovod starší osoby, ujistěte se, že mají s sebou dostatečné množství předepsaných léků na své chronické choroby, například regulaci krevního tlaku, diabetu, ředění krve…, aby jimi pokryli celou dobu cesty. Určitě se hodí i přípravky na úlevu od bolesti kloubů a svalů, například speciální gely nebo masti vhodné pro artritické bolesti.

Totéž platí i pro osoby se zdravotními omezeními, kromě dostatečného množství léků byste měli raději ještě ověřit, zda je možné případně doplnit tyto léky v destinaci, kam cestujete. Jestliže vaši spolucestující používají nějaké zdravotnické pomůcky, nebo přístroje, například inhalátory, injekční stříkačky, inzulinové pumpy, ortézy…, určitě by je měli mít v příručním zavazadle. 


I lékárnička potřebuje své bezpečné místo

Léky, které je nutné ochránit před vysokými teplotami, byste měli uchovávat ve speciálním chladícím pouzdru. A také vždy ve svých původních obalech s etiketami, aby bylo možné snadno identifikovat každý přípravek i jeho expiraci. I v dovolenkovém hotelovém pokoji, apartmánu anebo karavanu udržujte lékárničku na bezpečném místě, mimo dosah dětí a přímého slunečního světla, extrémních teplot i vlhkosti. Ideálně by měla být v pevném a voděodolném obalu, který ochrání její obsah před poškozením a vnějšími vlivy.
 

Kromě lékárničky nezapomeňte zabalit také cestovní pojištění, které pomůže, když to „domácí lékař“ už nezvládne. A jeho asistenční služby mohou zajistit v místním zdravotnickém zařízení nebo lékárně i ztracené léky.  

Ani ztráta léků nemusí být s cestovním pojištěním katastrofou 

Problém ztráty nebo odcizení léků řeší asistenční služby v cestovním pojištění relativně často, zvlášť v destinacích, kde je vyšší riziko krádeží, nebo u cestovatelů, kteří se potýkají s chronickými nemocemi a jsou závislí na pravidelném užívání léků. V takových případech se cení rychlá reakce, aby nedošlo ke zdravotním komplikacím. S těmito krizovými momenty mohou pomoci asistenční služby, které se váží k cestovnímu pojištění, třeba i k našemu produktu MojeCestování


Co dělat v případě ztráty životně důležitých léků?

 1. Kontaktujte asistenční službu pojišťovny, u které máte cestovní pojištění. Tyto služby mohou nabídnout rychlou pomoc a poradenství, jak situaci řešit, například zkontaktují zdravotnické zařízení, kde lékař požadované léky předepíše. V závislosti na situaci můžete také navštívit lokální lékárnu, některé léky je možné i zakoupit. Vždy je vhodné mít při cestách s sebou kopie lékařských dokumentů a receptů digitálně uložených nebo v tištěné formě pro případ potřeby dokazování a snazší komunikace se zdravotnickými pracovníky v cizí zemi. Mějte je tedy rozhodně s sebou!
 2. Lékař může zvolit alternativní léčbu. V některých případech nemusí být možné okamžitě získat původně předepsané léky. V takovém případě místní zdravotnický personál může doporučit náhradní léčbu – vždy je ale vše nutné konzultovat s asistenční službou, případně se svým lékařem doma.
 3. Zaznamenejte všechny výdaje a uchovávejte kopie účtenek i veškerou dokumentaci týkající se náhradních léků, které jste potřebovali, aby vám pojišťovna po návratu mohla tyto náklady za pojistnou událost proplatit. V případě krádeže je nutné danou položku i uvést v policejním protokolu.
Kontakty v mobilu na záchranku a první pomoc v kapse mohou zachránit život, takže nikdy také nepodceňujte zajištění kontaktů na rychlou lékařskou pomoc v cílové destinaci a informace o nejbližších zdravotnických zařízeních, samozřejmě ještě v předstihu. Užitečnou součástí cestovní lékárničky by mohl být také návod se základy první pomoci. A vůbec není na škodu si před cestou tyto základy první pomoci zopakovat.


Kdy je třeba konzultovat plánovanou dovolenou s lékaři? 

Konzultujte plán vaší cesty se svým praktickým nebo odborným lékařem, pokud to vyžaduje váš aktuální zdravotní stav. Zejména pokud trpíte chronickými nemocemi, které vás mohou ohrožovat na životě.

Informace o očkováních a prevenci cestovních chorob poskytují specialisté na cestovní medicínu. Buď můžete přímo navštívit cestovní kliniku, která se specializuje na preventivní poradenství a očkování pro cestovatele, nebo existují různé online zdroje, kde lze najít informace o očkováních a zdravotních doporučeních. Například tyto webové stránky nebo také ambasády a konzuláty mohou poskytnout informace o zdravotních rizicích a očkování potřebném pro vstup do určité země. Někdy postačí i konzultace s praktickým lékařem. Důkladná příprava a informovanost o zdravotních rizicích a potřebném očkování může výrazně zvýšit bezpečnost vaší cesty. 

Cestovní lékárnička by měla být vaším spolehlivým parťákem na cestách, takže si dejte čas na správné zabalení. I když všichni doufáme, že k žádnému, ani drobnému, úrazu nedojde, a také nemoci si budou vybírat svoji dovolenou, je dobré být připraven na všechna dobrodružství, která vás čekají. Příjemnou, a hlavně bezpečnou cestu!
Tyto webové stránky používají soubory cookies, které mohou obsahovat osobní údaje. Tyto údaje ukládáme na základě Vašich preferencí, které můžete nastavit zde. Více informací o způsobu zpracování souborů cookies naleznete v Podmínkách používání cookies.
Upravit nastavení