800 10 66 10
8:00–17:00 | Po–Pá

Proč je důležité mít při cestování správné pojištění?

01. května 2024Cestovní pojištění5 minut čtení

Štítky :

Poznávání krás naší země, stejně jako cestování po světě je jednou z nejvíce obohacujících zkušeností, které můžete zažít. Nicméně, než začnete plánovat svou dovolenou nebo třeba jen příští eurovíkend, neměli byste se jen nechat unášet iluzí nevšedních zážitků, ale stát nohama na zemi a jistit se i určitými bezpečnostními opatřeními, mezi které jednoznačně patří cestovní pojištění.

IMG_0299
Málokdo by se chtěl na dovolené zranit, nechat si trhat zub nebo dokonce marodit v nemocnici, ale stává se to. Nechcete myslet ani na to, že by auto na cestě vypovědělo službu, letecká společnost ztratila kufry, zloději vám ukradli jízdní kola nebo že byste v archeologickém muzeu rozbili antickou vázu. I to se může stát… A právě v těchto situacích se hodí „záchranná“ kartička cestovního pojištění. Třeba i proto, aby dozvukem báječné dovolené nakonec nebyly statisícové nebo dokonce milionové finanční závazky.


Spoléhat jen na Evropský průkaz zdravotního pojištění se nemusí vyplatit…

Evropský průkaz cestovního pojištění je užitečným doplňkem, ale neměl by být jedinou formou pojištění do zahraničí, protože cestovní pojištění ve své šíři rozhodně nenahrazuje. Hlavním důvodem, proč nestačí, je, že Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) slouží jen pro neodkladnou zdravotní péči, navíc pouze ve státních zdravotnických zařízeních zemí EU, EEA – Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska. Takže kdybyste se potřebovali nestandardně dopravit zpět domů, museli byste si veškeré náklady hradit sami. Stejně jako ztrátu nebo poškození zavazadel, zrušení cesty, odpovědnost za škody nebo další situace, které cestovní pojištění běžně řeší. 

V některých zemích se navíc může stát, že zdravotní péče není ani v rámci EHICu zcela zdarma a na některé úkony se vztahuje spoluúčast klienta, případně další poplatky. S cestovním pojištěním máte jistotu, že za vás náklady uhradí pojišťovna. A pozor, to vše je platné pouze v Evropě – při cestách do zemí mimo náš kontinent je cestovní pojištění nezbytností.


Proč někdy nestačí ani pojištění k platebním kartám?

Třeba proto, že pojištění ke kartě je dáno podmínkami banky a nelze ho upravovat, zatímco u individuálního pojištění si můžete vybrat jak délku pojištění, tak limity plnění, stejně jako různá připojištění na rizikové sporty, storno poplatky…

Individuální cestovní pojištění nabízí širší rozsah krytí a také vyšší pojistné limity. Můžete si zvolit balíček podle svých potřeb a aktivit, které budete na cestě provozovat, pojištění ke kartě například vůbec nemusí pokrývat všechny vaše plánované aktivity a situace. Individuální cestovní pojištění je flexibilnější a komplexnější, pojištění k platebním kartám zase může být pohodlnější a cenově výhodnější, pokud už kartu stejně používáte.

Určitě doporučujeme vždy zkontrolovat, jaké cestovní pojištění karta nabízí a v případě, že by jeho parametry z nějakého důvodu nevyhovovaly, například pro horskou turistiku, vodní sporty… nebo pro jinak náročnější cesty, vyplatí se sjednat si individuální pojištění.  
 

Každý může mít svůj balíček 

Základem všech cestovních pojištění, tedy i našeho – MojeCestování, je pojištění léčebných výloh. Nabízíme je ve třech balíčcích – Mini, Komplet a Excelent, které se liší finančními limity i rozsahem pojištění a mají také jeden z nejvyšších tarifů na pohotovostní ošetření zubů, a to 50 tisíc korun. Takže ani po návštěvě zubaře v zahraničí, a hlavně pohledu na jeho účet, už vám úsměv nezamrzne 😊.  Z balíčků na léčebné výlohy si vybere opravdu každý, ať už cestujete za humna, po Evropě nebo až na druhý konec světa – v nabídce je limit dokonce 250 milionů korun!

Podle toho, kam budete cestovat, si vyberete ochranu v jedné ze čtyř destinací, a to buď v Evropě, po celém světě, ve světě bez USA, anebo třeba jen v České republice.

Říkáte si, proč se selektuje územní platnost svět bez USA? Je to proto, že Spojené státy jsou v cestovním pojištění naceněny zcela speciálními tarify, protože lékařská péče je tam extrémně nákladná. Například za ošetření českého řidiče po jím nezaviněné autonehodě v americké Georgii se faktura z nemocnice vyšplhala na 3,435 milionu korun. Tuto částku si nemocnice naúčtovala za ošetření uzavřené zlomeniny dvou bederních obratlů, poškozené bránice a tržné rány v obličeji. Další americký případ se týkal ošetření řezné rány na prstu levé ruky, které klientce způsobil mixér. Za 9 stehů požadovalo zdravotnické zařízení proplatit 144 tisíc Kč. A to nejsou částky konečné, na další faktury za ošetření přímo od lékařů se ještě čeká.


Nerozumíte? Nevadí…

Součástí pojištění léčebných výloh jsou také nonstop asistenční služby, ty naše od loňského roku nabízejí služby tlumočníka, doporučí vhodné zdravotnické zařízení pro ošetření i hospitalizaci… A pokud si to nemoc nebo úraz vyžádá, zajistí třeba i náhradní letenky, prodloužení pobytu, proplatí zahraniční telefonáty… Prostě ve vašich nesnázích poradí a pomůže, kde může!

Součástí nových lékařských asistencí jsou i předcestovní služby, takže si můžete předem ověřit, jaké jsou kvalita, dostupnost a také ceny lékařské péče v zemi, kam máte namířeno. Užitečné je to zejména při cestách do netradičních destinací nebo za dobrodružstvími na vlastní pěst.


Na svoji nešikovnost nemusíte doplatit

V balíčku by také nemělo chybět pojištění odpovědnosti, z něhož se hradí potřebné náklady na škody až do výše 20 milionů korun, které neúmyslně způsobíte. Například tím, že v hotelovém pokoji nechtěně rozbijete televizi nebo při plážovém volejbalu zraníte spoluhráče.

Dalším produktem je úrazové pojištění. Na úhradu léčení samotného úrazu samozřejmě stačí pojištění léčebných výloh, ale s tímto připojištěním dostanete ještě následné finanční odškodnění podle závažnosti úrazu, včetně trvalých následků.

A když už jsme u sportu, právě připojištění rizikových sportů je naším naprostým unikátem. Každý si totiž může vybrat, zda chce tyto sporty připojistit a kdy. V pondělí pro manžela na potápění, v úterý pro syna na kajak na divoké vodě a ve středu pro oba na rafting v peřejích? Žádný problém, rizikové sporty si je možné připojistit jen na určité dny pobytu a také pouze pro vybrané osoby. Nemusíte tak zbytečně platit za něco, co po dobu své dovolené zcela nevyužijete.


Nikam se nejede, děti mají čtyřicítky! 

Bohužel na vaši vysněnou dovolenou mohou číhat komplikace, které ji mohou překazit už ještě před odjezdem. Díky výhodnému připojištění storna ve dvou variantách – s klasickou 20% spoluúčastí, nebo zcela bez ní, peníze za zájezd nikam „neuletí“. Nula ve spoluúčasti tak paradoxně zvládne i „čtyřicítky“ a zacelí všechny rány, alespoň ty finanční. Z připojištění storna vám totiž vrátíme až 100 % vynaložených poplatků za dovolenou, a to až 100 000 Kč na osobu.

cestování s dětmi autem
Cestujete autem? Tak myslete i na autoasistenci. Ta se postará o opravu či odtah auta, když se vám v zahraničí porouchá, a zajistí i náhradní vozidlo.


Asistence pro „křídla“ i čtyři kola 

A další problémy mohou dovolenou minimálně znepříjemnit i v jejím průběhu. Pokud personál stávkuje, letadlo má technickou závadu nebo se venku žení všichni čerti…, i na takové kalamity, které mohou zpozdit let i s dopravou vašich zavazadel nebo jej dokonce zrušit, pamatuje letecká asistence. Plány na klidnou dovolenou v tomto případě měnit nemusíte, pojišťovna proplatí zpoždění letu podle počtu hodin až do 5 tis. Kč, stejně jako účet za nákup oblečení a dalších potřeb ve zpožděných zavazadlech až do 10 tisíc Kč. A pokud byste o svá zavazadla přišli třeba krádeží nebo ztrátou u dopravce, limit, abyste si všechny nezbytné věci mohli znovu pořídit, je až 50 tisíc korun na osobu. Takže vám stačí jen najít nejbližší obchoďák a jít nakupovat.

Nehoda, porucha, krádež vozidla – tuhle noční můru cestovatelů po silnici zažehná nová auto-asistence. A to i tehdy, když je třeba uhasit požár. Zajistíme odtah či opravu na místě nebo v autoservisu, postaráme se o náhradní ubytování či odvoz nepojízdného automobilu zpět do ČR. Umíme zařídit náhradní vozidlo i v zahraničí, abyste se dopravili tam, kam potřebujete. 


I věci v autě jsou pod ochranou

Znáte to, cestou z dovolené se chcete ještě někdy zastavit u zajímavého hradu či zámku. Kufr plný věcí a na střeše auta kola v zamykatelném nosiči. S naším pojištěním můžete na turistické lákadlo klidně vyrazit. Vaše věci, včetně kol, jsou pojištěné až do 30 000 Kč na osobu.


Sleva pro rodiny i skupiny

Nemusíte mít obavy, že by se rodinné pobyty s dětmi prodražily kvůli našemu cestovku. To opravdu nehrozí! Děti do 6 let totiž mají cestovní pojištění úplně zadarmo a ty starší až do 18 let jen za polovinu. Slevu ve výši 10 % máme i pro vícečlenné nepříbuzné skupiny.  Ušetřit se dá navíc i díky chytrému online sjednavači na našem webu. Stačí do něho zadat destinaci, termín cesty a spolucestující a on sám hned doporučí, jaký balíček je pro vaše cesty ten nejvhodnější, abyste byli pojištění dobře a zároveň nepřeplatili. Navíc aktuálně přidá i 20% slevu.


I když cestovní pojištění máte, dejte si pozor na výluky!

Většina pojišťoven neposkytne plnění, jestliže k pojistné události došlo v souvislosti nebo v důsledku požití alkoholu nebo drog. Takže vyrazit na vysokohorskou túru po bujarém alkoholovém večírku nezní jako dobrý nápad. Z plnění je vyloučeno i úmyslné jednání pojištěného či jiné osoby z jeho podnětu, stejně jako u pojištění výloh chronická onemocnění, či onemocnění a úrazy, které existovaly už v době sjednání pojištění a případné další. Vždycky je dobré se ještě před cestou ubezpečit, jaké výluky pojišťovna uplatňuje a vyvarovat se těchto situací.


Nespoléhejte na „last minute“ pojištění!            

Na závěr přidáváme jednu dobrou radu, která může mít i milionovou cenu. Sjednáváte si cestovní pojištění cestou na dovolenou za hranicemi Česka nebo dokonce až v cílové destinaci? Velká chyba! Ne každý to ví, a moc se o tom ani nemluví, ale pojišťovny obvykle uplatňují 3 až 7denní čekací dobu, po kterou v případě události, neplní. Pozor na to, tahle „last minute“ akce se vám může nepříjemně vymstít! Pokud ale sjednáváte online cestovko ještě na letišti v ČR, je to v pořádku.

Přejeme šťastnou cestu, pobyt i návrat ze všech vašich dovolenkových cest s cestovním pojištěním, které jste naštěstí nemuseli využít. 
Tyto webové stránky používají soubory cookies, které mohou obsahovat osobní údaje. Tyto údaje ukládáme na základě Vašich preferencí, které můžete nastavit zde. Více informací o způsobu zpracování souborů cookies naleznete v Podmínkách používání cookies.
Upravit nastavení